To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #2,158 - 9/13/19 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme USB3 SSD 512GB IWYM |
| Test #12,646 - 3/15/20 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Pi 4 |
| Test #14,334 - 3/31/20 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LMH-128V2M-11MSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ld1-Liteon |
| Test #55,350 - 1/9/22 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #46,721 - 6/15/21 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO M2 SATA SSD usung Argon M2 to USB ADAPTER |
| Test #46,939 - 6/22/21 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron 1100SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron 1100 256GB Pi 4B8 |
| Test #46,041 - 5/25/21 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Mr Rista |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 850 SSD M.2 on Argon 2 Case with Pi4 |
| Test #48,896 - 8/10/21 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500 on Pi4 4gb 1850 overclock |
| Test #8,624 - 2/14/20 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | dgd |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 samsung t5 |
| Test #63,538 - 10/17/22 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 250GB with UGREEN SSD USB on Pi 4B |
| Test #13,525 - 3/23/20 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | d$balla |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung t5 500GB |
| Test #18,431 - 4/16/20 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 525 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDMCEAC060B3 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | INTEL_SSDMCEAC060B3 on Pi 4 rev 1.1 using Sabrent USB3 to mSATA adapter |
| Test #47,405 - 7/4/21 6:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #58,509 - 4/1/22 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 8,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung MZNLN256HAJQ-000L7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #90,909 - 7/13/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba 64 external USB drive on Pi 5 |
| Test #6,478 - 1/7/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,270 |
| User: | Elkamy |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,359 - 10/16/21 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,270 |
| User: | techn0mad |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT250MX500SSD1 on Pi 4 using JMicron SABRENT SATA to USB adapter |
| Test #55,514 - 1/13/22 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,269 |
| User: | MH |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 overclocked 1750 |
| Test #81,716 - 3/17/24 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 8,269 |
| User: | cqd |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 SSD on Pi4 using Argon M.2 Sata to USB Adapter |
| Test #28,249 - 6/28/20 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU655 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU655 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU655 on Pi 4 using ELUTENG 2.5 SATA to USB 3.0 Adapter |