To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #13,318 - 3/22/20 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | StarTech SATA to USB adapter Samsung 750 Evo |
| Test #63,251 - 10/6/22 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,269 |
| User: | webgate |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,333 - 8/31/22 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD startech on Pi 4 using StarTech to USB adapter |
| Test #55,203 - 1/6/22 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,268 |
| User: | Anvil.Chorus |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Blue w/ IcyBox |
| Test #55,818 - 1/21/22 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,268 |
| User: | carefish |
| Brand: | Crucial MX300 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Argon One M.2 with Crucial M.2 SATA 500GB drive |
| Test #50,860 - 10/1/21 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,268 |
| User: | frittenpaule |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV-1 @ Orico M2PJM-C3 RTL9210B latest firmware |
| Test #42,324 - 3/19/21 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,268 |
| User: | srgnis |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #44,357 - 4/24/21 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,268 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #52,798 - 11/19/21 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,267 |
| User: | vaupo |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 840 120GB on RasPi 4 with StarTech USB 3.1 to SATA adaptor |
| Test #28,215 - 6/28/20 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 250Gb SSD on Pi4/8gb |
| Test #5,938 - 12/30/19 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #10,027 - 2/22/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX 240GB |
| Test #1,312 - 8/12/19 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,266 |
| User: | Kevin |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G1B0C-00S62010 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #79,960 - 2/21/24 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #87,316 - 5/11/24 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,266 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec P3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec P3-128 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingspec 128GB |
| Test #82,284 - 3/22/24 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry pi 4 with M.2 kingston a400 & argon ONE |
| Test #77,005 - 1/5/24 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 8,265 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,604 - 2/24/23 8:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,265 |
| User: | Snowmanonahoe |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV100-128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico GV100 - Pi 4B 8 GB |
| Test #68,064 - 3/8/23 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,265 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon40 |
| Test #71,287 - 7/1/23 9:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe RaspberryPi 4 2gig |