To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,156 - 11/28/23 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,264 |
| User: | Arek |
| Brand: | Delock USB to M.2 NVMe Enclosure (42614) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | DeLock 42614 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kioxia KBG50ZNS256G 256GB on Pi 4 using ASMedia ASM2362 USB based adapter |
| Test #68,934 - 4/1/23 7:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi48gb |
| Test #11,172 - 3/2/20 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso TOPM.2SATA |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi |
| Test #70,940 - 6/14/23 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power eMMC (2S32B) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | SP 2S32B |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #87,339 - 5/11/24 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Intenso SATA to USB |
| Test #55,655 - 1/17/22 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,263 |
| User: | deuce |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #46,694 - 6/14/21 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZNLN128HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,898 - 12/11/22 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,868 - 2/16/20 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 8,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Generic SATA M.2 on Pi 4 using UGREEN M.2 to USB 3.0 adapter |
| Test #6,671 - 1/9/20 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LCS-256M6S2.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | Samsung Pi4 |
| Test #9,460 - 2/19/20 12:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD Startech |
| Test #56,212 - 2/2/22 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Wester by Minsk |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 860EVO Pi4 64bit |
| Test #27,085 - 6/15/20 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD60GB Pi4 USB3 |
| Test #41,884 - 3/12/21 9:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,298 - 8/13/23 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Guerteltier |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SN570 1TB AliExpress USB3.1 Adapter on Pi 4 |
| Test #57,949 - 3/17/22 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Yosh |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,483 - 10/20/21 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,260 |
| User: | wd40 |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBNCE5000PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB SSD on Rpi 4 using Geekworm X825 v1.5 SATA SSD/HDD shield |
| Test #50,476 - 9/19/21 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,467 - 2/28/22 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,208 - 11/9/23 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |