To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #823 - 7/15/19 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,259 |
| User: | 5ft24 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo |
| Test #41,427 - 3/5/21 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,746 - 3/16/20 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #23,462 - 5/7/20 5:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,259 |
| User: | RKG |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 4 withinland 240 SSD and StarTech usb 3 to SATA cable |
| Test #27,218 - 6/16/20 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #57,775 - 3/11/22 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,258 |
| User: | iavka |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV100-512G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RasPi4 8GB, USB-SSD ORICO GV100-512G USB3.1 Gen2 Type-C (10Gbps), 512GB |
| Test #75,343 - 12/2/23 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK SD300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SSK SD300128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssk128g |
| Test #24,039 - 5/11/20 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 500GB 3D NAND SATA 2.5 Inch |
| Test #54,152 - 12/17/21 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,727 - 5/15/22 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power 512GB M.2 |
| Test #19,198 - 4/19/20 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,256 |
| User: | maxmopp |
| Brand: | Zheino mSATA M3 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | CHN mSATAM3256 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Zhenio 256GB |
| Test #46,268 - 6/1/21 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi 4 |
| Test #52,450 - 11/11/21 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power on Pi 4 in Argon One M.2 case |
| Test #70,934 - 6/14/23 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power eMMC (2S32B) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | SP 2S32B |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #2,593 - 9/27/19 12:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,256 |
| User: | Magnus R |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY ELITE External SSD 240GB Model PSD1CS1050240FFS |
| Test #103,680 - 2/14/25 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #93,078 - 8/18/24 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,255 |
| User: | NA9VY |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi 4 with USB SSD |
| Test #76,590 - 12/27/23 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,851 - 6/11/23 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec NT-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston 256 GB |
| Test #73,981 - 10/26/23 4:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |