To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #92,223 - 8/3/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler Max on Pi 4B |
| Test #75,947 - 12/16/23 3:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #3,383 - 10/30/19 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,266 - 2/3/22 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,555 - 2/14/24 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,235 |
| User: | Ozzyrockin |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | TEAMGROUP TM8PS7512G0C101 512 GB on Pi 4 in a Argon ONE M.2 Case |
| Test #76,801 - 12/31/23 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,234 |
| User: | satmaster2000 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 on Pi4 Proper USB-3 cable |
| Test #71,973 - 8/2/23 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #21,971 - 4/30/20 7:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,234 |
| User: | SKirkpatrick |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 500GB SSD on Pi 4 using Geekworm SATA HDD/SSD Expansion Board X825 USB 3.0 RPi 4 shield |
| Test #40,859 - 2/21/21 6:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,233 |
| User: | AndyHazz |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 on Pi 4b using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #26,073 - 5/31/20 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,233 |
| User: | Wronglebowski |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Microcenter Inland 120GB on Kingwin USB 3.0 |
| Test #61,660 - 8/4/22 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,233 |
| User: | Gaupen |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 250GB SSD on Pi 4 Using Sabrent EC-SSHD adapter default uas storage driver |
| Test #43,133 - 3/31/21 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,813 - 6/23/20 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 8,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,307 - 4/19/20 2:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,232 |
| User: | BigDaddyRabbit |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | XPG sx6000 Lite SSD on Pi4B |
| Test #19,554 - 4/20/20 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | domotica.uno |
| Test #72,657 - 8/30/23 7:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico V100256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #72,019 - 8/4/23 2:56 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,413 - 5/4/22 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,203 - 2/2/22 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PiRouter |
| Test #54,532 - 12/24/21 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi400nvme |