To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,493 - 10/16/22 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | MAW |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 256GB NVMe SSD, Pi4, JMicro Adaptor |
| Test #71,690 - 7/22/23 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #43,617 - 4/9/21 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Ugreen CM321 70609 USB-A to SATA Converter |
| Test #45,176 - 5/10/21 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,604 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 on Pi 4 using JMicron Technology Corp SATA toUSB 3.0 Adapter |
| Test #49,656 - 8/29/21 6:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | Tom |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |
| Test #49,984 - 9/6/21 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | 0m |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #55,029 - 1/3/22 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,614 - 10/20/22 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | DrHaXX |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA510M.22280500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 500GB M.2 SATA SSD on Pi4 using Argon One M.2 case |
| Test #5,010 - 12/10/19 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU635 SSD on Pi 4 using SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #7,651 - 1/26/20 6:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T3 Portable SSD |
| Test #69,659 - 4/25/23 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #59,263 - 4/28/22 7:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | rpi400 w coolfish silver 256G |
| Test #52,465 - 11/12/21 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PI4 western digital 1tb sata m.2 |
| Test #84,866 - 4/14/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | tombe |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Intenso TOP 256GB on Pi 4 using Geekworm NASPI v2.0 |
| Test #76,514 - 12/25/23 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kngston NV1 SSD 256GB on Pi 400 using USB 3 |
| Test #14,580 - 4/3/20 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,601 |
| User: | soybie |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | m500 on pi4 without usb quirks |
| Test #28,406 - 7/1/20 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,601 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ROG Strix Arion with Kingston A2000 250 Gb M.2 |
| Test #59,875 - 5/24/22 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd2 |
| Test #49,952 - 9/5/21 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent USB 3.1 to SATA |
| Test #43,281 - 4/3/21 3:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,600 |
| User: | Mos |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 SSD on Pi 4 |