To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #59,799 - 5/19/22 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,609 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power A55 SATA3 M.2 256GB using Argon M.2 case |
| Test #59,888 - 5/25/22 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,608 |
| User: | scube |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata |
| Test #63,737 - 10/25/22 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,608 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1CL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Evo 980 |
| Test #72,240 - 8/10/23 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo SSD-SCTAN Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Buffalo SSD-SCTAN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | buffalo |
| Test #73,569 - 10/7/23 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | johnno |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 480GB on cheapy USAP USB3.0 adapter |
| Test #94,529 - 9/13/24 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung model: SSD 860 EVO 500GB size |
| Test #9,007 - 2/17/20 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Bogga |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston UV500 mSATA 240GB with X856 V1.0 mSATA SSD Shield Expansion Board |
| Test #47,226 - 6/29/21 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,607 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #55,751 - 1/19/22 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung PCIE NVME 256GB to USB 3.0 |
| Test #62,529 - 9/8/22 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,307 - 12/29/22 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #1,938 - 9/6/19 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,606 |
| User: | Javanaut |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO IcyBox IBAC703U3 |
| Test #9,594 - 2/19/20 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspbian on SSD |
| Test #45,482 - 5/13/21 1:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,595 - 11/15/21 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | klhk |
| Test #13,316 - 3/22/20 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 with Samsung 250Gb SSD |
| Test #41,719 - 3/9/21 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #104,526 - 2/28/25 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD50NMZW-11BCBS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | pi4_WD5 |
| Test #73,542 - 10/6/23 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,121 - 4/23/22 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,605 |
| User: | sowa |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ocz vertex 3 with ADATA ED600 USB to esata, lates beta rpi4 eeprom, quircs to boot from usb 3.0 |