To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #55,924 - 1/24/22 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 5,670 |
| User: | FuraX49 |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on Pi4 4gb using Other World Computing External cable adaptator PA023U3 |
| Test #24,751 - 5/18/20 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 5,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #66,107 - 1/16/23 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,670 |
| User: | CaptainK |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | KingSpec NXM-1TB M.2 NVME on Raspberry Pi CM-4 with CM4-IO-BASE-A(Mini Base Board) |
| Test #79,000 - 2/5/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZMPC032HBCD-000D1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | msata samsung evo 850 |
| Test #49,358 - 8/22/21 7:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,669 |
| User: | computerdoc |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | HP SSD S700 2.5 120GB SATA Drive in USB 3 external case on RPi 4B 4GB running Twister OS v2.1.2 |
| Test #17,069 - 4/12/20 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD via Gembird 3.0 hdd cas |
| Test #19,720 - 4/21/20 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,399 - 7/24/22 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SDSSDXPS240G on Pi4 using QZ SATA to USB Adapter |
| Test #48,811 - 8/7/21 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sunbow 120gb via usb |
| Test #50,825 - 9/30/21 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 5,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 240 on Pi |
| Test #49,254 - 8/20/21 3:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OldImg + Samsung120gb + InatekJ + USB3.0 + USB quirks + USB MaxPower |
| Test #25,062 - 5/21/20 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bad wolf |
| Test #13,834 - 3/27/20 12:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Galax Gamer SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Galax KA1D0128A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,386 - 12/3/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CVB M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSSTC CV8-8E128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD_test1 |
| Test #62,798 - 9/17/22 10:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional 1TB SSD on Pi 4 using Inland SATA to USB 3.0 Enclosure |
| Test #45,820 - 5/20/21 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,665 |
| User: | DMC |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rbpi 4B undervoltage :( + HP EX900 NVMe |
| Test #54,632 - 12/26/21 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2GC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,870 - 12/30/21 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,676 - 3/16/20 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,135 - 5/27/21 9:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Bohuz |