To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #68,778 - 3/27/23 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #86,326 - 4/30/24 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD GOLDENFIR |
| Test #105,950 - 4/2/25 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | pietrouk |
| Brand: | Seagate Expansion Desktop HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Seagate ExpansionDesk |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate Expansion 6TB on Pi5 via USB3 |
| Test #116,628 - 5/9/25 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD |
| Test #23,630 - 5/8/20 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WD10EZEX-00KUWA0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Western Digital model: WD10EZEX-00KUWA0 on Pi 4 |
| Test #92,884 - 8/14/24 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #305 - 5/22/19 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Pro 2500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2BF180A5L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 2500 Pro Series |
| Test #67,883 - 3/4/23 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,373 - 6/18/20 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SD6SF1M064G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #7,811 - 1/30/20 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64 GB Fit Plus mini |
| Test #91,915 - 7/29/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | unbranded micro sd card |
| Test #89,666 - 6/19/24 11:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | yes |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | hdd500g |
| Test #96,632 - 10/22/24 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | TEST_01 |
| Test #95,664 - 10/4/24 9:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RaspiSD card |
| Test #92,985 - 8/16/24 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SDCIT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SDCIT |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #100,150 - 12/19/24 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | KIOXIA64GB |
| Test #62,117 - 8/21/22 1:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | zilesx |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba m2 via usb adapter |
| Test #9,327 - 2/18/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | jbg |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Vertex 4 Sata III SSD on RasperryPi 3B+ |
| Test #66,046 - 1/15/23 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,213 - 7/16/22 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi with Inateck FE2004 case |