To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,669 - 12/10/23 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,290 |
| User: | cgail914 |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #76,577 - 12/27/23 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | WD PiDrive Pi 5 |
| Test #62,519 - 9/7/22 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 3+ 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Pi 3+ running internal emmc 8gb |
| Test #60,494 - 6/16/22 2:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Oligarch |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Test #78,232 - 1/24/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Jackaro |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sdcard1 |
| Test #63,553 - 10/18/22 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using Sabrent [Upgraded Version Support UASP] Ultra Slim USB 3.0 to 2.5-Inch SATA External Aluminum Hard Drive Enclosure [Black] (EC-UK30) on USB 2.0 |
| Test #90,402 - 7/3/24 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Old SDCard on my Pi4 |
| Test #44,664 - 4/30/21 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Nibz |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3A+ 1.0 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD PNY Pi 3A with giga-hub |
| Test #130,638 - 1/18/26 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | sum 128 |
| Test #4,866 - 12/7/19 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 32GB USB Drive |
| Test #5,817 - 12/28/19 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Pro SD on Pi 3b+ |
| Test #1,077 - 7/31/19 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | polleke |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #28,095 - 6/26/20 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Genesys USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Genesys UFD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test |
| Test #21,056 - 4/27/20 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,289 |
| User: | HDD 1T |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WD10SMZW-11Y0TS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #53,466 - 12/4/21 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,288 |
| User: | Manichee |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3b + using SATA to USB adapter |
| Test #66,649 - 1/28/23 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate Backup+HubBK |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate |
| Test #60,548 - 6/20/22 12:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,288 |
| User: | Oligarch |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi OS Lite (64-bit) Bullseye |
| Test #105,492 - 3/21/25 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk EZSD1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | intel |
| Test #54,983 - 1/2/22 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | XrayDisk 120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | XrayDisk |
| Test #55,934 - 1/24/22 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3500G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 3D SSD on Pi 4 using noname SATA to USB adapter/ USB2.0 Port |