To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,749 - 3/16/20 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit 64GB Pi4 |
| Test #5,816 - 12/28/19 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,287 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M500 SSD on Pi 3b+ using QGeeM USB C Hard Drive Enclosure USB 3.1 Gen 2 Type C to SATA External Hard Drive |
| Test #25,687 - 5/27/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,148 - 10/2/22 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,286 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #40,355 - 2/13/21 12:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,285 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 on Pi4 with SSK M2.NVME USB Enclosure |
| Test #55,590 - 1/15/22 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Bar Plus (MUF-32BE3/AM) on Pi 4 |
| Test #51,066 - 10/8/21 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #22,867 - 5/4/20 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (M8G1G) |
| Board: | Orange Pi Plus - Plus 2 |
| Device: | Samsung M8G1G |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | MMC on Orange Pi Plus |
| Test #100,439 - 12/24/24 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SSK 1TB |
| Test #82,646 - 3/25/24 5:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | jj |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AGGCD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk AGGCD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #62,042 - 8/18/22 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | ferretstew |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 SSD on Pi 3B+ using Sabrent EC-SSHD adapter |
| Test #56,414 - 2/5/22 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | HP Compaq Elite 8300 SFF |
| Device: | WDC WD5000AAKX-60U6AA0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #41,790 - 3/10/21 10:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Extreme 128GB Flash |
| Test #12,621 - 3/15/20 12:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #43,298 - 4/3/21 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aaa |
| Test #55,392 - 1/11/22 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung CM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLF128HCHP-00004 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SAMSUNG MZNLF128HCHP-00004 on Pi 3 using Ugreen M2 to USB adapter with Orico USB3 Hub |
| Test #5,585 - 12/23/19 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,282 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU10032GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,309 - 8/30/22 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,282 |
| User: | Kingston |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #77,670 - 1/18/24 1:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,280 |
| User: | QuakerOates |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 64GB 633x SD |
| Test #82,971 - 3/28/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Goldenfir SSD128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |