To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #82,971 - 3/28/24 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Goldenfir SSD128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,443 - 3/5/21 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,280 |
| User: | agentuoobaston |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD GREEN 240GB SSD usb3 to sata adapter |
| Test #74,945 - 11/25/23 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Intel NUC8i7BEH |
| Device: | Seagate ST3000LM024-2AN17R |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagete ST3000LM024-2AN17R |
| Test #75,664 - 12/10/23 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,601 - 8/29/23 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk model: SDSSDA120G size: 111.79 GiB type: USB |
| Test #26,434 - 6/5/20 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC308 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix SC308SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SK hynix SC308 SATA 128GB in SSK sata to USB adapter |
| Test #79,942 - 2/20/24 9:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SC128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | micro sd sandisk |
| Test #104,557 - 3/1/25 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JD1Y7) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung JD1Y7 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung pro endurance |
| Test #93,172 - 8/20/24 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,278 |
| User: | test |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #47,295 - 7/2/21 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" SSHD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD5000M22K-24Z1LT0-SSHD-16GB |
| Class: | SSHD (2.5" SATA) |
| Note: | wd5000new case |
| Test #42,241 - 3/18/21 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #62,832 - 9/18/22 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | HVM domU |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #88,679 - 6/5/24 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston HyperX Fury |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Kingston SHFS37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | HyperX SSD on OrangePI3LTS Sata to USB adpater |
| Test #85,314 - 4/19/24 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar 128GB Micro SD Card, microSDXC UHS-I Flash Memory Card with Adapter - Up to 100MB/s, A1, U3, Class10, V30, High Speed TF Card |
| Test #1,096 - 8/1/19 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 3+ 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #44,049 - 4/17/21 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW M132GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #53,627 - 12/7/21 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SC680 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | AData SC680 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #51,415 - 10/18/21 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Goldenfir 128 Gb on Pi 4 using Jms578 |
| Test #43,321 - 4/4/21 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,275 |
| User: | hl2run |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120GB on Pi3 with problem |
| Test #63,464 - 10/15/22 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,275 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |