To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,276 - 1/22/25 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 23.5.5 |
| Test #79,667 - 2/16/24 2:53 am | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | sfy |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | Transcend Premium HCI A1 32 GB |
| Test #78,326 - 1/25/24 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #46,185 - 5/29/21 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | New |
| Test #50,061 - 9/8/21 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,222 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BUPBK |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | RPI4-8G, SEAGATE 4TB-USB3(root/boot/home), Intel D3-S4610 SSDSC2KG480G8(swap/ramdrive) |
| Test #53,489 - 12/4/21 5:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD SATA M.2 on Odroid C2 using Asmedia ASMT1051 (Gembird M.2 drive USB3.0 enclosure) |
| Test #70,445 - 5/25/23 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,221 |
| User: | kbfifi |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | ODROID C2 |
| Device: | KingSpec Z3-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec USB2 256GB, Odroid C2, 2GB |
| Test #9,508 - 2/19/20 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ASM1051E |
| Test #66,919 - 2/5/23 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT512M550SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd witout quircks |
| Test #63,206 - 10/5/22 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,221 |
| User: | thanasimo |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY SD256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #98,874 - 11/26/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | TF on rpi5 |
| Test #41,252 - 3/1/21 5:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend JetDrive |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #69,931 - 5/4/23 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,220 |
| User: | Radxa Zero MackRJ |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Radxa Zero |
| Device: | XrayDisk 120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | XrayDisk 120GB on Rdxa Zero USB C Adapter |
| Test #103,652 - 2/13/25 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,219 |
| User: | Bert |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD on USB2 |
| Test #126,224 - 8/29/25 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | opi zero3 ssd |
| Test #50,251 - 9/13/21 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi DeskStar 7200RPM |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Hitachi HDN724030ALE640 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | HGST 3TB HDD pn Pi 400 |
| Test #10,114 - 2/22/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #5,542 - 12/22/19 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #6,865 - 1/12/20 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #95,552 - 10/2/24 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | dev |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FE4S9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FE4S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SAMSUNG PRO Plus 256GB microSDXC on Pi 4 using onboard microSD port |