To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #61,310 - 7/21/22 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Apacer AS340120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston AS340x on Pi 3B+ with Sharkoon USB 3.0 SATA Docker |
| Test #78,263 - 1/25/24 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,217 |
| User: | jontxudino |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | LX256 on Pi 5 |
| Test #76,642 - 12/28/23 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,216 |
| User: | tampoco |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | no lo se xd |
| Test #131,622 - 2/18/26 6:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #124,888 - 7/19/25 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 2.5" SATA |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SKHynix HFS128G32MND-2200A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK hynix 128GB SSD on OrangePi Zero 3 |
| Test #61,272 - 7/19/22 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green SATA SSD 120GB on Pi3B+ using StarTech USB 3.0 A to 2.5 SATA |
| Test #54,701 - 12/28/21 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,215 |
| User: | MUT |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi4 Samsung Flash Drive FIT |
| Test #127,177 - 9/26/25 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | KingSpec NX-512 2230 on RPI 5 using Geekworm X1001 NVMe hat (BOOT_ORDER=0xf416) |
| Test #22,879 - 5/4/20 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,697 - 4/21/20 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS250G1B0A-00H9H0 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,854 - 4/13/22 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 4.13.2022 |
| Test #2,923 - 10/11/19 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #5,505 - 12/21/19 4:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,212 |
| User: | pasty2k2 |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung BAR Plus 32GB Type-A USB 3.1 (G1) Flash Drive |
| Test #95,086 - 9/24/24 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Lexar SSDNS100256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 SSD on Orange Pi 3 LTS using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #82,561 - 3/24/24 7:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #104,666 - 3/4/25 3:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SSD + SD Rpi5 |
| Test #16,469 - 4/10/20 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSDPM851mSATA256GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung SSD PM851 256Gb mSATA |
| Test #127,707 - 10/11/25 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk EZSD1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #66,827 - 2/3/23 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 2,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M202 |
| Test #75,444 - 12/5/23 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | orangepi zero 3 1gb |