To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #24,300 - 5/14/20 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,030 - 3/7/23 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD7TB3Q-128G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD in Sata Adapter |
| Test #68,154 - 3/11/23 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #99,791 - 12/13/24 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | frank |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | OrangePi Zero Plus |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | orico y-20 |
| Test #133,202 - 4/26/26 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung SN128 SD card on Pi5 |
| Test #21,802 - 4/30/20 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,114 |
| User: | ls |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD32) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Foresee SLD32 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ks |
| Test #13,966 - 3/28/20 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd sandisk usb-->sata pi4 |
| Test #100,389 - 12/23/24 6:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | 2024_12_24_test_SD |
| Test #68,920 - 3/31/23 9:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hitachi DeskStar 7200RPM |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Hitachi HDN726040ALE614 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Odroid N2 with SSD |
| Test #3,035 - 10/16/19 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,114 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Bochs |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #128,276 - 10/29/25 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,114 |
| User: | Levi |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | FriendlyElec NanoPi NEO3 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | NanoPi Neo3 with Samsung Pro Ultimate 128GB |
| Test #133,121 - 4/22/26 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,113 |
| User: | Dload Upload Total Spent Left Speed |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #129,990 - 12/29/25 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,113 |
| User: | df |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #127,138 - 9/24/25 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Test |
| Test #5,617 - 12/23/19 10:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #44,659 - 4/30/21 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,112 |
| User: | jobenvil |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspberry Pi 3 Model B Plus rootfs on SanDisk Extreme USB 3.0 - overclock 1500 - RAM 540 |
| Test #71,001 - 6/17/23 7:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | ASUS Tinker Board S |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Silicone Power A55 on TinkerBoard 1 |
| Test #21,525 - 4/29/20 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,111 |
| User: | Petter |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung 500 gb mSATA - Raspberry PI 3+ - TS-Msata01 usb adaptor |
| Test #99,045 - 11/30/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #83,550 - 4/2/24 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Ultimate 128GB |