To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,831 - 2/21/20 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi3 PNY Elite 240GB part 1 110GB |
| Test #101,554 - 1/10/25 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red 3.5" NAS HDD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WD10EFRX-68FYTN0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #93,814 - 9/1/24 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,047 |
| User: | wrecklass |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk 128GB USB Flash Drive |
| Test #27,927 - 6/24/20 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD green 128MB SSD on USB2 (oker ST-2532 adapter fails to boot on USB3) |
| Test #42,565 - 3/23/21 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 2,046 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | or simpler xdrfvgz XdR |
| Test #99,089 - 11/30/24 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi 5 running from SanDisk SD card |
| Test #95,851 - 10/8/24 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD Card |
| Test #12,108 - 3/10/20 10:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Rpi3B+ 128GB SSD-USB |
| Test #131,104 - 1/31/26 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD256 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #123,385 - 6/9/25 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Test |
| Test #85,184 - 4/18/24 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #125,580 - 8/8/25 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | [D[pippo |
| Test #67,106 - 2/10/23 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SKC300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC300 |
| Test #77,829 - 1/20/24 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | Kingston RBU-SC100S37240GE |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 256GB On BTT PI |
| Test #686 - 7/7/19 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,045 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Dell OptiPlex 390 |
| Device: | Seagate ST500DM002-1BD142 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Western Digital |
| Test #108,752 - 5/2/25 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #71,124 - 6/23/23 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNC Series |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | Toshiba THNSNF128GMCS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb |
| Test #100,724 - 12/29/24 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar NM710 NVMe SSD on Pi5 using52Pi N16 4x1TB NAS |
| Test #104,128 - 2/21/25 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #24,593 - 5/16/20 10:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,044 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung t3 |