To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #52,916 - 11/22/21 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Crucial |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial |
| Test #62,014 - 8/17/22 3:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | xamindar |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 SSD inside Unitek S1203C enclosure on pi4 |
| Test #59,531 - 5/9/22 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #63,461 - 10/15/22 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSDPM8512.57mm128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #77,887 - 1/21/24 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sam 1G usb |
| Test #10,068 - 2/22/20 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | without quirks |
| Test #2,817 - 10/6/19 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | kingston |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #43,417 - 4/6/21 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Casper |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | kingspec 120ssd on pi4 2gb |
| Test #55,979 - 1/26/22 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 250GB SSD |
| Test #55,977 - 1/26/22 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XUM HX Series 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | XUM HX256GSSDSATA3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI 400 SSD XUM |
| Test #47,927 - 7/15/21 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,386 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDPEKNW020T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 660p |
| Test #43,669 - 4/10/21 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,555 - 9/22/21 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #13,921 - 3/27/20 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Olympymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi4 using Logilink Sata to USB adapter |
| Test #78,805 - 2/2/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend128GB |
| Class: | USB Flash |
| Test #62,917 - 9/21/22 2:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | OWi |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 510 SSD on Pi 4 using Sabrent |
| Test #65,349 - 12/30/22 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,209 - 6/6/22 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,385 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #62,126 - 8/21/22 12:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 uinsg STarTech SATA to USB adapter |
| Test #17,238 - 4/12/20 11:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |